3 nippi, kuidas toetada laste enesekindlust

Iga lapsevanem soovib, et tema lapsest kasvaks eneseteadlik, elust rõõmu tundev, õpihimuline ja enesekindel inimene. Iga laps on omal moel eriline, kuid meie saame vanematena kaasa aidata lapse arengule teda suunates ja innustades. Siit leiad 3 nippi, kuidas tõsta laste enesekindlust ning SEIKi tooted, mis aitavad seda mängeldes teha.

 

1. jaga lapsele kiituseid

Lapsed õpivad iga päev midagi uut. Mõne lapse jaoks tuleb see põnevuse ja kergusega, kuid mõni laps vajab veidi rohkem julgustust, et proovida uusi asju. Siinkohal saad alustada iseendast – kiida ennast esimesena. Näiteks istudes lapsega koos õhtusöögilauda, ütle endale suur aitäh: “Aitäh, emme, et sa perele nii maitsva ja tervisliku õhtusöögi valmistasid, meil on seda perega ühiselt nii tore süüa.”. Nii õpib laps, et enda kiitmine on oluline ning hakkab seda tegema enda ja teistega tema ümber.

Kui kiidad last, siis keskendu seda tehes pigem tegevustele. Lihtsalt “tubli”, “tark” või “hea töö” võib jääda veidi pealiskaudseks. Proovi järgmine kord last kiites väljendada tegevust ja mida sa näed. Näiteks kui laps näitab sulle enda joonistatud pilti, siis kommenteeri seda nii: “Sa oled kasutanud pildil punast ja kollast, kokku tuli oranž, sa oled valinud lõbusad värvid”.

 

2. julgusta last tegema asju, mis on üle tema võimete

Me mäletame veel väga hästi enda lapsepõlvest, kuidas lahendasime erinevaid harjutusi, lugesime raamatut või panime kokku puslet, mis tundus algselt meie jaoks liiga keeruline. Eduelamuse kogemine oli see mis andis meile julgust proovida uusi asju ka järgmine kord.

Vaba aja veetmiseks, laste arendamiseks ja mänguliseks õppimiseks oleme loonud tegelusvihiku 5-7 aastastele lastele. Piisavalt suur vanusevahe annab lapsele ülesanded, mida lahendab kauem mõtlemata ning harjutused, mis vajavad tema jaoks veel pisut nuputamist.

Tegelusvihiku 40 leheküljel on nuputamis-, kirjutamis-, joonistamis- ja mõtlemisülesandeid ning harjutusi, mis arendavad lapse järgmisi oskusi:

  • TÄHELEPANU – tegelusvihik aitab keskenduda pisiasjadele meie ümber, kuid näha ka suuremat pilti.
  • ARVUTAMISOSKUS – põnevad ja loomingulised arvutusülesanded.
  • OSAVUS JA TÄPSUS – harjutused, mis nõuavad rohkem või vähem keskendumist ja kaasa mõtlemist.
  • TÄNULIKKUS – ülesanded teemadel, mis panevad häid asju meie ümber paremini märkama ja hindama. 
  • LOOGILINE MÕTLEMINE – nuputamisülesanded, mis panevad asju ja olukordi nägema tavapärasest veidi erineva nurga alt.
  • LUGEMIS- JA KIRJUTAMISOSKUS – igal lehel on kirjaharjutused trükitähtede harjutamiseks ja ruumi ülesannete täitmiseks.

 

Tegelusvihik – täpsikute seiklused tähemaal

 

3. Väljendage lapsega koos tänulikkust ja rääkide tähtsatel teemadel

Lapsevanematena saame aidata endi lastel õppida oma elus positiivsete asjade märkamist, emotsioonide väljendamist ning elukestvate oskuste loomist. Oluline on alustada sellega juba varajases eas!
Minu 100 õnnelikku päeva on märkmik, mida soovime, et oleksime ka ise lapsena omanud. Märkmikus olevad ülesanded aitavad leida igas päevas midagi head, õpetavad olema tänulik pisikeste asjade üle, aitavad õppida nii enda kui ümbritseva kohta ning aitavad arendada uusi harjumusi.

Laps saab vastu võtte põnevad väljakutsed, mille talle märkmikus esitanud oleme. Samuti saab laps koos vanemaga arutada tähtsate teemade üle, mille kohta oleme päevikus küsimused esitanud.

17.99 

Kuidas aitad sina enda lapse enesekindlust kasvatada?