Reisipäevik 1. osa: Mida uut teha ja milliseid linnu külastada Lõuna-Prantsusmaal?

Reisipäevik 1. osa: Mida uut teha ja milliseid linnu külastada Lõuna-Prantsusmaal?

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Eelmisel aastal veetsime 4 kuud Lõuna-Prantsusmaal suuruselt teises linnas Marseilles. Igal nädalavahetusel külastasime ka mõnda teist suuremat või väiksemat linna. Kui tavaliselt piirdutakse Lõuna-Prantsusmaale reisides vaid Nizzaga, siis minu arust on seal veel nii palju teisi linnakesi, mis annavad paremini edasi prantslaste traditsioone ja eluolu. Kuna Eestil on hea lennuühendus Nizzaga, siis on see siiski üks parimaid viise sinna jõudmiseks, kuid ka näiteks Marseille saab ilusti ümberistumisega lennata. Lähemalt kirjutan 5 linnakesest, mida kindlasti Provences külastada. Tänu sellele reisikogemusele, tuli mõte välja anda reisipäevik, kuhu saaks kirja panna kõik seiklused, mis reisil juhtuvad. Sellel suvel sai see lõpuks teoks ja reisipäevikut saab soetada SEIKi e-poest (kliki lingile) ja raamatupoodidest. 

  1. Cassis

Kindlasti üks kõige armsamaid linnakesi, kus kunagi käinud oleme. Linnake on väärt külastamist kasvõi sadama (Port de Cassis) pärast, kus purjekad vaikselt meres kiiguvad ja pastelsetes toonides vanalinna pärast, aga seal on veel nii palju muudki. Cassis Calanques on imeilus koht, kus natuke matkata ja nautida türkiissinist merd ning imetleda Lõuna-Prantsusmaa loodust. Matka võib alustada ka Calanque de Port Miou´st, mis on veidi salajane sadamake kaljude vahel. Maalilised vaated on garanteeritud siin linnas igal sammul ja kui jalutamisest väsid, on seal mitu mõnusat randa ja palju kohvikuid, kus jalgu puhata. Meie jõudsime seal linnakeses käia 3 korda ja läheks iga kell tagasi. Cassis asub 30-minutilise bussisõidu kaugusel Marseille linnast. 

2. Aix-en-provence

Jälle üks pisike linnake, kus kõik, mis sa Lõuna-Prantsusmaa kohta ette kujutad saab teoks. Eriti vahva on sinna minna laupäeval, kus toiduturu kõrval on avatud ka antiigiturg. Osta kaasa provence maitseaineid, need on kõige paremad just selles linnakeses. Lisaks sellele võib mõningatel tänavatel kohata kunstnikke, kes müüvad oma imeilusaid teoseid. Üks tähtsamaid vaatamisväärsusi on kindlasti Cézanne ateljee, kus on kõik nii ajastutruu, et võid kujutada ka ennast ette prantsuse impressionistina, kes umbes 150 aastat tagasi seal tegutses. Suuremad kunstisõbrad saavadki eriüritustel ateljees ka ise pintsli kätte võtta ja koos midagi imelist luua. Lisaks sellele on populaarne kõndida radadel, kus kaks sajandit tagasi võis tihti Cézanne kohata. Paul Cézanne monumendi juures (Cours Mirabeau) algab temanimeline rada. 

3. Marseille

Prantsusmaa suuruselt teine linn, mis tihti turistide reisiplaani ei satu, kuid seal on avastada nii mõndagi ning oma olemuselt erineb paljuski teistest väiksematest linnadest, millest siin juttu on. Kesklinna kirjeldab hästi sõna kaootiline, sest koguaeg on midagi toimumas. Seega kui soovid eestlaslikult rahulikult puhata või linna avastada, siis kõige kindlam viis on alustada mere-äärsetest vaatamisväärsustest. Kõige tähtsam punkt on linnas vana sadam, see on ilmatu suur ja täis rahulikult õõtsuvaid purjekaid. Aastaringselt on seal turg, kus pakutakse vastavalt hooajale kaupa. Sadamast saab minna merereisile lähedal olevatele Les Iles saartele ja If saare vanglasse, mille põhjal on Dumas kirjutanud raamatu “Krahv Monte Cristo”.  Sadamast on näha linna kõige kõrgemat punkti / kirikut, kus avaneb imeline vaade tervele linnale – Basilique Notre-Dame de la Garde. Mööda mereäärt viib promenaad, kus on imeilusad vaated ning teele jääb nii mõnigi koht, mida külastada, nende hulgas Vallon des Auffes, mis on väike kaluriküla keset suurt linna. Sealt edasi on mõnusad rannad, kus veeta oma päev. Marseilles on ka suur looduskaitseala, kus on suurepärane võimalus natuke matkata. Kui on soov ka ujuma minna, siis tuleb valmis olla natukeseks ronimiseks, mööda järsku teed alla, aga see kogemus on 100% seda väärt.

4. Monaco 

Monaco küll päris Prantsusmaa alla ei kuulu, kuid seal piirkonnas reisides on see kohustuslik reisisihtkoht. Kõige mõistlikum on seda külastada üheks päevaks, sest odavamad ööbimiskohad jäävad 100-200 euro kanti. Monacos on kõik uhke: autod, majad, poekesed ja sadam täis kaatreid, millest suuremaid sa ilmselt elu jooksul kuskil mujal ei näe. Kohustuslikud vaatamisväärsused on Monte Carlo Casino, Jardin Exotique, vanalinn ja näiteks Fontvieille Park, kus lapsed saavad mänguväljakul mängida ja vanemad samal ajal hingematvalt ilusat vaadet imetleda. 

5. Cannes

Paljudele tuntud linnake tänu kuulsale Cannes filmifestivalile, aga külastamist väärib see koht igal ajal. Kõige meeldejäävamad tegevused olid üsna sarnased teiste väikeste linnadega Lõuna-Prantsusmaal: Le Suquet (vanalinn), Le Vieux Port (vana sadam), Notre-Dame D’Espérance, kus avanesid imelised vaated linnale ja Marché Forville (peaturg), kust meie ostsime talvel mitu kilo mandariine ja paremaid, kui seal piirkonnas, ei ole me kuskil saanud. 

Autor: Elo Johanna Kuklane

Soeta endale reisipäevik kõige kiiremini siit!

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.